Waunakee
Wrestling Varsity Schedule    (as of 09-15-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Tuesday, Nov 26, 2019
Scrimmage  5:00PM  Away vs. Middleton,
Cambridge,
Lakeside Lutheran,
Mount Horeb,
Wisconsin Dells 
Middleton High School Fieldhouse         
Friday, Dec 6, 2019
Dual Meet  7:00PM  Baraboo High School  Waunakee High School         
Saturday, Dec 7, 2019
Invitational  9:30PM  Away vs. Campbellsport,
Columbus,
Mayville,
New Berlin West,
Racine Case,
Sheboygan South 
Campbellsport Middle-High School         
Friday, Dec 13, 2019
Dual Meet  7:00PM  Away vs. Portage  Portage High School         
Saturday, Dec 14, 2019
Tournament  10:00AM  Boscobel,
Cambridge,
Dodgeland,
FENTON,
Holmen,
Jefferson,
Lake Country Lutheran,
Madison East,
Madison La Follette,
Milton,
Monona Grove/McFarland,
Pardeeville,
Riverdale,
Watertown,
Westfield 
Waunakee High School
Fieldhouse
 
       
Friday, Dec 20, 2019
Dual Meet  7:00PM  Away vs. Sauk Prairie  Sauk Prairie High School         
Saturday, Dec 21, 2019
Tournament  10:00AM  Away vs. Stoughton,
Badger,
Baldwin-Woodville Area School District,
Brookfield East,
Cambridge,
Catholic Memorial,
Darlington,
De Pere,
Delavan-Darien,
Evansville,
Fennimore,
Fort Atkinson,
Iowa-Grant,
Johnson Creek,
Kettle Moraine,
Lake Mills,
Milwaukee Marshall,
Mineral Point,
Neenah,
River Valley,
Two Rivers,
Viroqua,
Wisconsin Dells 
Alliant Energy Center         
Friday, Dec 27, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Holmen,
Goodhue,
Central,
Gale Ettrick Trempealeau,
Baraboo High School,
Caledonia Area Public Schools,
Westby Area,
Winona Senior,
Eau Claire North,
New Richmond,
Lewiston-Altura,
Eastview,
Muskego,
Bloomington Kennedy,
Zumbrota-Mazeppa,
Stillwater,
Wausau West,
Viroqua,
West Salem,
Hudson,
Chatfield,
Orono,
Marshfield,
Spencer,
Aquinas,
Sparta,
Tomah,
Adams/Friendship,
DC Everest,
Lodi,
La Crescent-Hokah,
Stanley-Boyd,
South St. Paul,
Pulaski,
Luxemburg-Casco,
Stratford - WI,
Cashton,
Verona Area,
Athens (Cloverwood),
Auburndale..,
Belmont,
Boscobel,
Cuba City,
Dodgeville,
Ithaca,
Mauston,
Medford,
Middleton,
Monroe,
Mount Horeb,
Nekoosa,
Monroe 
Lax La Crosse Center         
Thu, 12/29/16: 7:45am weigh-ins, 9:00am & 7:00pm sessions Fri, 12/30/16: 8:00am weigh-ins, 9:30am & 5:30pm sessions For tournament information: http://www.bistate-classic.com Criteria Submitted through: www.trackwrestling
Friday, Jan 3, 2020
Dual Meet  7:00PM  Away vs. Reedsburg  Reedsburg Area High School         
Friday, Jan 10, 2020
Dual Meet  7:00PM  Away vs. Mount Horeb  Mount Horeb High School         
Saturday, Jan 11, 2020
Invitational  9:15AM  Away vs. River Valley,
Scott West,
Cedarburg,
Chilton,
Reedsburg 
River Valley High School         
Friday, Jan 17, 2020
Dual Meet  7:00PM  Beaver Dam  Waunakee High School         
Friday, Jan 24, 2020
Dual Meet  7:00PM  DeForest  Waunakee High School         
Saturday, Jan 25, 2020
Tournament  7:00AM  Away vs. Whitnall,
Franklin Elementary,
Beaver Dam,
Kenosha Bradford,
West Bend East Suns,
New Prague,
Stoughton,
Green Bay Preble,
Madison La Follette,
Milwaukee Bradley Technical,
Mukwonago,
West Allis Central,
Merrill 
Whitnall High School         
Saturday, Feb 8, 2020
Conference Tournament  8:00AM  Away vs. Watertown,
Baraboo High School,
Beaver Dam,
DeForest,
Fort Atkinson,
Milton,
Monona Grove/McFarland,
Monroe,
Mount Horeb,
Oregon,
Portage,
Reedsburg,
Sauk Prairie,
Stoughton 
Watertown High School